Bitumena dakstiņu ieklāšana

Elastīgie kārniņi labi izskatās uz privātmāju, kotedžu, kā arī dzīvojamo māju, sabiedrisko, ražošanas un citu ēku jumtiem, it sevišķi, ja jumtam ir sarežģīta forma. Elastīgo kārniņu TehnoNIKOL galvenā priekšrocība ir Elastīgos kārniņus izmanto jumtiem ar slīpumu no 12o (attiecība 1:5). Kārniņi izmantojami gan jaunu jumta segumu izveidošanai, gan arī vecu segumu rekonstrukcijai. tāda, ka tos var izmantot jebkuras sarežģītības, formas un konfigurācijas jumtiem.

 

NESOŠAS KONSTRUKCIJAS

Jumtu izbūves materiāliem jāatbilst spēkā esošajiem būvnormatīviem un noteikumiem. Kā vienlaidu klāju var izmantot mitrumizturīgu saplāksni, orientētas skaidu plātnes (OSB-3), rievdēļus un apzāģētus dēļus ar relatīvo mitrumu līdz 20%, kas montāžas procesā jāšķiro pēc biezuma. Izmantojot apzāģētus dēļus kā latojumu, spraugas starp dēļiem nedrīkst būt platākas par 5 mm. Izpildot montāžas darbus ziemas periodā un izmantojot kā blīvu klāju saplāksni vai plātnes OSB-3, starp loksnēm jāatstāj 3 mm plata sprauga, lai kompensētu lineāro izplešanos siltā gadalaikā. Saplākšņa malas ieteicams stiprināt ar žuburainām naglām vai griezējskrūvēm. Lai paildzinātu spāru konstrukcijas koka elementu kalpošanas laiku, ieteicams tās apstrādāt ar antisepikām un antipirīniem.

Klājot elastīgos kārniņus uz jumta koka konstrukcijām, kā arī citām konstrukcijām, spāru solis ir atkarīgs no pastāvīgajām un mainīgajām slodzēm, kā arī no jumta formas, un svārstās no 600 mm līdz 1500 mm. Atkarībā no spāru soļa jāizraugās tāds vai citāds vienlaidu koka klāja biezums.

Spāres solis, мм

  Finieris biezums ,мм

   OSB-3 biezums,   мм

Dēļa biezums, мм

600

12

12

20

900

18

18

23

1200

21

21

30

1500

27

27

37

1. spāres
2. dēļi
3. mitrumu izturīgs finieris vai ОЗВ-3  
4. vītņu naglas vai skrūves

 

JUMTU VENTILĀCIJA

Lai paildzinātu jumta zemseguma konstrukcijas kalpošanas laiku, jāparedz vēdināšana, it sevišķi virs ekspluatējama mansarda stāva. Normālai vēdināšanai slīpam jumtam nepieciešami trīs elementi: atvere svaiga gaisa pieplūdei, kanāli virs siltumizolācijas gaisa cirkulācijai un izplūdes atveres jumta augšdaļā.

Gadījumā, ja karnīžu pārkares piestiprinātas ar saidingu, jāizmanto speciāli vēdināšanas elementi – tā sauktās sofītlīstes.

 

1. kores ventilācijas izvads
2. kores aerators
3. jumtu ventilācijas izvadi
4. caurumi gaisa ievilkšanai
5. ventilācijas atstarpe
6. aizbīdāmie režģi

 
Ventilācijas iekārtas, apliekot ar koka vējdēļiem

 

1. elastīgie bitumena dakstiņi
2. pamatne (OSB-3)
3. metāla karnīze
4. caurums gaisām
5. Lietus caurules āķis
6. karnīzes apšuvums
7. kontrlatojums
8. spāre
9. murlata
10. ārsiena

Kanāliem virs siltumizolācijas jābūt vismaz 50 mm augstiem, ja jumta slīpuma leņķis > 20o. Ja jumta slīpums ir mazāks (< 20o), vēdcauruma augstums jāpalielina līdz 80 mm. Izplūdes elementi jumta seguma augšdaļā var būt dažādi: kores aerators, režģis jumta seguma sānu daļās, slīpa gaisa izeja segumā.

APKŠKLĀJA IEKLĀŠANA

Ja seguma slīpums ir lielāks par 18o (1:3), papildu ruļļmateriāla slāni ieklāj tikai iespējamo sūču vietās (gar karnīzēm un gala pārkarēm vismaz 400 mm platumā (Būvniecības normu un noteikumu 26 – 76  “Jumta segumi” 2.6. punkts), iesakām paklājmateriālu novest līdz fasādes plaknei. Seguma kore jāpastiprina 0,25 m platumā katrā pusē ar vienu jumta seguma ruļļmateriāla slāni (“Celtniecības normas un noteikumi” ||-26 – 76 “Jumta segumi” 2.4. punkts).

Ja jumta slīpums ir no 12 līdz 18° (no 1:5 līdz 1:3), uz pamatnes zem kārniņiem jāieklāj papildu paklāja TehnoNIKOL slānis visā slīpes platībā. Ruļļmateriālu ieklāj no apakšas uz augšu ar pārlaidumu šķērsvirzienā 100 mm, bet garenvirzienā 150 mm, attinot rulli paralēli karnīzes pārkarei. Pie pamatnes to piestiprina ar īpašām cinkotām platgalviņu naglām ik pēc 200 mm. Pārlaidumu vietas ieziež ar bitumena mastiku TehnoNIKOL.

Pirms seguma pamatnes montāžas pie spāru izlaidumiem vai koka ķieģeļiem jāpiestiprina piekaramās ūdens teknes āķi, ja ir paredzēta organizēta ūdens noteka.

1. apakš klājs
2. pamatne (OSB-3plātnes)
3. savienošanas vietas tiek sasmērētas ar bituma mastiku
4. ielaišana 100 мм
5. naglu solis 200 мм
6. ielaišana 150 мм

 

KARNĪZES, VĒJMALAS UN SATEKNES IEKLĀŠANA

Seguma pārkares jāpastiprina ar metāla karnīzēm un  gala līstēm virs paklāja slāņa. Metāla līstes jāliek ar 5 cm pārlaidumu un jānostiprina ar jumiķu naglām ar soli 10 – 12 cm, bet pārlaidumu vietās – ar sili 3 cm. Gar karnīzes pārkari virs metāla līstes (lāseņa) jāliek kores/karnīzes (1,00 x 0,25 m) elastīgas līmējošās plāksnes, atkāpjoties par 10 – 20 mm no metāla karnīzes līstes pārliekuma vietas. Pirms montāžas jānoņem silikonētā plēve un katra kores/karnīzes plāksne papildus jāpiestiprina ar naglām. Sateknēs jāieklāj speciāls satekņu paklājs TehnoNIKOL. Ruļļmateriāli malās papildus jāpienaglo pamatnei un jānoziež ar bitumena mastiku TehnoNIKOL 10 cm platumā.

1. apakš klājs
2. sateknes materiāls
3. bituma mastika

 

BITUMENA ŠINDEĻA IEKLĀŠANA

Ierīkojot jumta logu, iesakām karnīzes pārkares malā slīpnē izdarīt atzīmes ar krītu, lai novērstu jumstiņu nesakritību loga augšdaļā.

 

Lai izsargātos no krāsu atšķirības, vienlaicīgi ņem bitumena kārniņus no 4 – 5 dažādiem iepakojumiem pārmaiņus. Bitumena kārniņus liek rindās no apakšas uz augšu, sākot ar apakšējās karnīzes vidus uz frontonu pusi. Pirmo kārniņu rindu liek tā, lai kārniņu apakšējā mala atrodas 20 – 30 mm atstatumā no kores/karnīzes līstes  sākuma un pārsedz mehānisko stiprinājumu. Malējo kārniņu, ar kuru sākas otrās rindas likšana, nogriež tā, lai nodrošinātu projektētā seguma zīmējuma veidošanos un pārsegtu mehānisko piestiprinājumu.  Kārniņus nogriež vienā līmenī ar frontona karnīzes malām  un pielīmē ar bitumena līmi 10 platā joslā.

 

Kārniņus pienaglo ar 25 – 30 mm garām platgalviņu naglām.

1. jumta atzīmes
2. speciālas dakstiņu naglas
3. apakš klājs
4. kores / karnīzes šindeļi
5. skārda karnīze
6. vējdēļis
7. attalums no malas līdz karnīzes šindeļiem 10мм, līdz šindeļiem 30-40мм

 

STIPRINĀŠANA AR PAPES NAGLAM

Jumta slīpums līdz 45°
4 naglas uz 1 lapiņu

1. savienojuma izgriezums
2. kores / karnīzes šindeļis

 

Jumta slīpums virs 45°
6 naglas uz 1 lapiņu

1. Bitumena šindeļis
2. Speciālas dakstiņu naglas 

 

Pirms elastīgo kārniņu montāžas no tiem jānoņem silikonizētā plēve un katrs kārniņš jāpienaglo pie pamatnes. Naglu skaits uz katru kārniņu ir atkarīgs no jumta slīpuma.

Pēc tam saules siltuma iedarbībā kārniņi galīgi salīp savā starpā un pielīp latojumam.

PAPILDĪŠANA ELASTIGIEM DAKSTIŅIEM «ACCORD»

Elastīgie kārniņi “Akkord” jāliek no karnīzes pārkares vidus uz jumta galu pusēm. Pirmo rindu liek tā, lai pārsedzošas kārniņu daļas sedz sadurvietas un karnīzes plātņu perforācijas līniju. Liekot nākamās rindas, elastīgā kārniņa kvadrātveida apakšmala pārsedz iepriekšējās rindas divu kārniņu sadurvietu.

1. divas lapiņas savienošanas vieta

 

JUMTA PIEVIENOŠANA

Vietā, kur jumta slīpe sakļaujas ar sienu, piestiprināma trīsstūra līste. Uz tās uzloka elastīgā kārniņa malu. No augšas ar bitumena mastiku pielīmē paklājmateriāla  TehnoNIKOL sloksni. Sienai sloksne piekļaujama vismaz 300 mm augstumā, bet klimatiskajās joslās ar pastiprinātu sniega slodzi tā var būt vēl augstāk. Piekļāvuma augšējo dalu noslēdz nosegskārds, ko piestiprina mehāniski un hermetizē ar bitumena mastiku (“Celtniecības normas un noteikumi” ||-26 – 76 “Jumta segumi” 3.9. punkts).

 

1. metāla pieslēgums
2. savienojuma josta
3. trīsstūra slīperis
4. elastīgie šindeļi

 

Ja ķieģeļu dūmeņu šķērsgriezums ir lielāks par 0,5 x 0,5 m un tie atrodas uz slīpes, ieteicams ierīkot satekni, kas novērš sniega uzkrāšanos aiz dūmeņa.

 

Seguma eju apakšdaļu, antenu, komunikāciju ievadus hermetizē ar speciāliem pienaglojamiem elastīgo kārniņu pārejas elementiem. Pārejai uzliekamo bitumena kārniņu rindas apgriež un pielīmē atlokam ar bitumena mastiku TehnoNIKOL. Tālāk uz pārejas elementa montē nepieciešamo seguma izeju.

KORES ŠINDEĻA MONTĀŽA

Kori noformē ar kores/karnīzes kārniņiem (0,25 x 1,00 m). Kores/karnīzes kārniņus dala 3 daļās pēc perforācijas vietām un liek ar 5 cm pārlaidumu. Atšķirībā no karnīzes, kores kārniņus liek ar īso pusi gar jumta slīpi.

Ja jūsu jumtam ir sevišķi sarežģīta arhitektūra, kā arī ja rodas kādi jautājumi, kas attiecas uz nestandarta iecirkņu hermetizāciju, iesakām vērsties pie mūsu tehniskajiem speciālistiem, kuri palīdzēs jums atrisināt visas problēmas.

 

1. ielaidums 50 мм